Avon temsilci siparişleri ne zaman gelir.?

Temsilcilerimizin sipariş verdiklerinde hemen ellerine geçmesi ve ürünlerini biran önce müşerilerine ulaştırıp ödemelerini alma düşünceleri var.satış yapan herkes böyle düşünür.tabi sipariş veririken bazı incelikler var ben birazdan sizlere bu konuda destek olması için aşağıda sırası ile açıklamalar yapacağım.sipariş verirken nelere dikkat etmeliyiz kaçgünde gelir günün hangi saatinde sipariş vermenin önemi nedir gibi detayları bulacaksınız.

Avon siparişleri kaç günde gelir…?

Siparişlerinizin teslimi için avonda herkes 2 gün diye iabereler kullanır aslında bunun doğrusu 2 iş günüdür.siz siparişleri girdikten hemen faturalanır ama hafta sonu yada mesai saatleri içinde 08:00 16:00 arasında girdiyseniz faturalanır ve hemen sevkiyata hazırlanır.gün içinde girdiğiniz siapriş örneğin Salı saat 15:00 de girdiniz size tahmini varış süresi Perşembe dir avonda tüm yazılarında bunu böyle belirtmiştir 2 iş günü olarak.fakat bazen bu durum bazı illerimizde değişebiliyor sebebi ise kargo çıktı adresdeki şehre gitti fakat ilçe nin dağıtım günü farklı olabilir bu durum ptt den kaynaklanıyor olabilir.çünkü o ilçede 1 adet yada sınırlı sayıda ptt şube si vardır her mahalleye ayrı dağıtım günü koymuş olabilir ozaman sevkiyat 3 iş gününü bulabiliyor tabi bu durum nadiren olabilir. Yada hava şartlarından dolayı da sevkiyat 1 gün artabilir.

Resmi tatil ve hafta sonu verilen siparişler…?
Doğal olarak resmi tatillerde hemen hemen hiçbir firamnın çalışmadığı gibi avonda çalışma yapmıyor ve yine aynı şekilde hafta sonlarıda çalışma olmuyor.bu durum isnai durumalr haricindedir.örneğin kapanış günü bayram a denk gelmiş se eksra faturalanma olabiliyor tabiki.yani siz siparişlerini 2 iş günün de elinzde olmasını isyor sanız en iyi mesai saatleri içidir.örneğin Cuma 16:00 ya kadar girdiğiniz siparişler size Salı günü gelir bir ayrın daha paylaşalım kampanya nın son haftası çok yoğun sipariş girişi olduğu için faturalanma saati 18:00 olarak uzatılıyor bu durumda dada erken gelebildiği oluyor.ayrıca bir uyarıda bulunayım siparişlerinizi olabildiğince ilk hafta vermeye çalışın hem stoklar varken müşterilenizie tükendi demezsiniz hemde bir sonraki kataloğ da kolinizde gelir ve 2 kataloğu aynı anda müşerilerinize gösterme şansınız olur.

Siparişim hangi durumlarda gecikme olur…?
tabi 2 iş günü sevkiyat dedik fakat bazı durumlarda gecikme yaşanabilir bir tanesinden yukarda detaylı bahsettim neydi bu resmi tatiller ve hafta sonu tatillerinde gecikmeler oluyor haliy çalışan olmadığı için bir de kampanya nın son haftası bazı duruma göre geçikme oluyor. Özellikle kampanyanın son günleri herkes aynı anda sipariş vermeye çalıştığı içinde gecikmeler yaşanabiliyor. Tabii kampanyanın son günü haricinde ilk günde herkes yeni kampanyadan özellikle ürünler stokta bitmesin diye ilk günde çok yoğun olduğu için bazen bazı durumlarda yine gecikme yaşanabiliyor bu çok nadir yaşanan bir durum ama yine bunu da var sayabiliriz. Yine Yukarıdaki yazılarımda da belirttiğim gibi özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da yoğun kar yağışları da ya da sel gibi durumlarda Yine bir gün akşama yaşanabiliyor.

Avon bu yoğunluğu gidermek için birçok yöntem denedi şu anda en iyi teknoloji ile Gebze fabrikasında fazla mesai yaptırarak bu yoğunluğu olabildiğince azaltıp temsilcilerimizin mağduriyetini gidermeye çalışıyor ama yine de biz son gün vermemeye çalışarak kendimizi müşterilerimize karşı mağdur bırakmamış oluruz. Bu yoğunluk Aslında Avon’un ne kadar tercih edilebilir bir firma ve ürünlerinin ne kadar kayıt yeri olduğunu göstermektedir.

Ben siparişimi nasıl nerden takip edebilirim..?

Ben siparişimi nasıl nereden takip edebilirim derseniz yine Avon gelişen çağda iyi bir teknolojiye sahip olduğu için bütün temsilcilerine sipariş takibi bölümünden bakarak kargosunun hangi aşamada nerede olduğunu takip edebileceği bir kargo bölümü kurmuştur sizde detaylı olarak zamanında Kargo geldiğinde evde bulunabilmek için buradan takip edebilirsiniz. Bu bölüme Tekrar kendi ana sayfanızdan sipariş takibi bölümünü tıkladığınızda verdiğiniz sipariş hangisi ise tarihi ile faturasıyla görüyorsunuz ve en sonda ise yine bir kargo numarası vardır onun üzerine tıkladığınızda size kargonuzun detaylı bilgilerini vermek de.

Kargom geldi ama geri döndü ne yapmalıyım…?

Her şeyi çok doğru yaptınız, Siparişlerinizi verdiğiniz zamanında iki iş günümüz doldu ve koli geldi kapınıza, ama evde yoksunuz ya da Kargo zilinize basmadan geri döndü bu durumda ne yapmanız gerekiyor. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum avon’un anlaşması gereği kargonuz eğer geldi ve geri döndü ise 10 gün kargoda yani PTT şubesinde bekletiliyor Siz gidip alabilirsiniz. Ya da isterseniz Avon Kozmetik’i arayarak şikayetinizi dile getirebilirsiniz kargonuzun gelmediğini ve geri döndüğünü söyleyip adresinizi teyid edebilirsiniz adresimizde hata olabilir ya da kargoda çalışan arkadaşın bir hatası olabilir bunun için öncelikle Avon Kozmetik arayabilirsiniz telefon numarası ise 0850 250 28 66 dır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Avon'dan bağımsız satış liderine aittir.